חדשות ועדכונים

כל החדשות ›

חופשה בדורדון

לחלום על ארמון בדורדון, חופשה מסוג אחר

כתבה וצילמה: חָוי בן דור

סינדרלה נרדמה, ובחלומה היא פותחת את החלון בבוקר ורואה את צוקי ההר משתפלים אל מורדות הנהר, מבלה את אחרי הצהרים בשכשוך עצל בנהר או בבריכה שצדודיתו של הארמון שלה משתקפת במימיה...
אכן, נשמע כמו חלום סינדרלה, אבל זוהי מציאות אפשרית, מותאמת לכל כיס.
לא עוד בתי מלון ומלצרים חמוצי פנים, אלא ארמון/טירה מהאגדות, עם כל רוחב האפשרויות וההיצע .

ארמון בדורדון

הדורדון הוא אחד המחוזות הכפריים החביבים יותר על הצרפתים והם מבלים כאן את חופשותיהם במלונות קטנים או בארמונות, מחלקים את זמנם בין טיולים בחיק הטבע, אטרקציות קולינאריות וסיורים באתרים הפרהיסטוריים.

ארמון בדורדון

עמק דורדון

מחוז פריגור, המכונה גם עמק דורדון, על שם הנהר הזורם לאורכו, הוא אחד המחוזות בצרפת המספקים את האפשרות למימוש החלום. המחוז הוא אחד היפים בדרום צרפת, כאן התגורר האדם הקדמון והשאיר עקבות כמו מערות לסקו המפורסמות ומערות רבות אחרות. בסביבה זו התנהלו נזירים ואבירים, נבנו טירות ומבצרים, כולל מתחם צוק רוקאמדור שהוא אתר התיירות השני בחשיבותו בצרפת. בדורדון נאבקו הצרפתים והאנגלים במלחמת מאה השנים, והשאירו טירות עצומות, על גבי צוקים נישאים, וסביבן גנים ירוקים במיטב הגינון הצרפתי.
כאן תוכלו לשלב מנוחה ,עם פעילויות ספורט אתגרי ,שיט ופעילויות נהר, רכיבה על סוסים ,חמורים או טיול רגלי נינוח. ביקור בשווקי הבוקר, אשר הידוע בהם הוא השוק של סארלה, או שווקי הלילה, שהם למעשה חגיגה עממית מוסיקלית טעימה. ואם בטעמים עסקינן, מיטבה של פריגור - כבד אווז (פואה גרא) ופטריות כמהין שחורות, וכמה מהמסעדות הטובות ביותר בצרפת, הנמצאות במחוז זה בשל איכות מוצריו.

דורדון - צולם עי רן גלעד

סינדרלה כנראה תחזור אל מאחורי הסירים לנקות את שאריות תבשיל הפטריות, אבל אתם יכולים לבלות חופשה מענגת ורגועה, במזג אוויר נעים ושליו, לצד תושבים שאינם ממהרים לשום מקום.

שוק לילה בסליגנאק- דורדון

על הדורדון

מחוז דורדון (Dordogne) שוכן בדרום מערב צרפת, והוא חלק מחבל אקיטן (Aquitaine), אחד מ- 22 החבלים של צרפת. הוא נמצא מזרחית לעיר בורדו ומרוחק כ- 500 ק"מ מפריס. שמו ניתן לו על שם נהר דורדון, המתפתל ממזרח למערב, שהיה בעבר נהר פרא אדיר זרימה שכרה לו ערוץ רחב ועמוק. כיום מימיו של הנהר כמעט עומדים עקב סכרים של מפעלי חשמל המווסתים את זרימתו. ממרומי המצוקים הגיריים ביניהם מתפתל הנהר בעיקולים רחבים, המכונים סינגל (Cingles), משרים נופיו הוד ושלווה בלב הצופה הנפעם.

סירק לה פופי - דורדון

נהר הדורדון, שהיה בעבר ציר החיים והספנות אשר קישר בין מרכז צרפת לנמלי האוקיינוס, הוא הנהר החמישי בגודלו בצרפת. בעבר נתן הנהר את שמו למחוז כולו, שהוא השלישי בגודלו בין מחוזותיה של צרפת.
כיום נקרא המחוז פריגור והוא מחולק לארבעה אזורים:

פריגור הלבנה-

נמצאת במרכז המחוז ובה העיר פריגה (Perigueux), בירת החבל מזה 2000 שנה.

פריגור הירוקה -

שוכנת בצפון החבל, מקום בו זורם נהר הדורדון, והיא ידועה בעיקר בזכות העיירה בראנטום (Brantome), עיירה יפיפיה הבנויה כאי ונקראת גם " ונציה של פריגור".

פריגור הארגמנית -

קרויה כך בשל מטעי הענבים הרבים שבה. בירתה היא ברז'רק, עיירת הטבק והיין המשובח, מקום מגוריו של הגיבור המקומי הלוחם והפייטן סיראנו דה ברז'רק. בסמוך לעיירה נמצא ארמון מונבזילאק, על שמו נקרא היין הלבן המשובח, אותו מייצרים רק כאן, בזכות האדמה העשירה ומזג האוויר הנוח.

פריגור השחורה -

היהלום שבכתר, היפה מכולן, נקראת כך בשל חזותם הכהה של יערות האלון המכסים אותה ובזכות פטריות הכמהין השחורות, הגדלות בסימביוזה עם שורשי עץ האלון. נהר הדורדון מתחיל את זרימתו בפריגור השחורה שבירתה היא סרלה (Sarlat)

מפת פריגור השחורה- דורדון
דורדון

העיירה סרלה- Sarlat

בירת פריגור השחורה היא עיירה יפיפייה, מהיפות ביותר בצרפת כולה, אשר מונה כאלף תושבים. בעבר היא היתה עיר מסחר וירידים אך פורענויות ימי הביניים לא פסחו עליה, והיא נכבשה כמה פעמיים ואפילו נהרסה.
בניני העיירה עשויים לבנים זהובות, והרובע העתיק הקטן שלה הוא אחת הדוגמאות היפות ביותר, בצרפת כולה, לרובע ימי ביניימי- רנסאנסי שמור כמעט ללא פגע.
סרלה ידועה גם בזכות השוק, הנערך בה כל יום רביעי ושבת. זהו שוק ענק, הנפרש בכיכר העתיקה של העיר ובסמטאות הרבות סביב לה, אשר נמשך עד שעות אחר הצהרים המאוחרות.
השיטוט בסמטאותיה של העיר סרלה, חיטוט במרכולתם של הרוכלים , וצבעוניותם של הדוכנים, הוא חוויה בלתי נשכחת.

© Mathieu Anglada
© Mathieu Anglada
שוק סרלה - דורדון
שוק סרלה - דורדון

ארץ קסומה

עמק הדורדון ידוע בנופיו המיוחדים. הנרי מילר, הסופר הנודע, כתב בספרו "הקולוסוס של מארוסי": "גם הצצה בלבד בנהר השחור המסתורי מן המצוק היא משהו שעליך להיות אסיר תודה עליו לשארית חייך... מבחינתי הנהר הזה, חבל הארץ הזה, הוא ארץ קסומה שרק למשוררים יש זכות עליה. זה המקום הקרוב ביותר לגן העדן......"
הדורדון ידוע בנוף של יערות עבותים, צוקים פראיים, העולים כמעט היישר מן הנהר לגובה של 150 מטר ויותר, ועל פסגותיהם, כמעט תלויות באוויר, מתנשאות טירות ענקיות עם חומות גבוהות, מגדלים עגולים, וצריחים משוננים. כל עיקול בנהר מגלה טירה אחרת המשקיפה מהצוק.
האזור כולו היווה גבול בימיי הביניים וסבל ממלחמות רבות, ומכאן כמות הטירות, 1001 מספרן (יותר מעמק הלואר), והערים המבוצרות ההיסטוריות.

דורדון

פרהיסטוריה בדורדון

בעמק הדורדון מצוי ריכוז שאין שני לו בעולם כולו של מערות מתקופת האדם הקדמון. כל האזור יכול להיחשב בקלות רבה כמוזיאון תת קרקעי אחד גדול של התרבות הפרהיסטורית, הכוללת את האמנות הכותלית - יצירות אמנות רבות אשר נתגלו על קירות של מערות וסלעים. אחת הדוגמאות היא מערת לסקו עם ציורי הביזונים והסוסים שבה. המערה המקורית נסגרה בשל נזקים שגרמו המבקרים לציורי הקיר העתיקים ובמקומה נבנתה מערה שניה, הנקראת לסקו 2, והיא העתק מדויק של המערה המקורית.
מדע הפרהיסטוריה נולד בדורדון, כשהעיירה לה זיזי מכונה בירת הפרהיסטוריה. כאן נמצא גם המוזיאון החשוב ביותר על האדם הקדמון בעולם כולו.

מערה פרהיסטורית בדורדון

היצירות של הטבע

לאורכו של נהר הדורדון מצויות מערות רבות ותהומות שיצר הטבע, בעיקר בעזרת המים, נטיפים זקיפים ועוד תופעות מופלאות שגילן עשרות מיליוני שנים. אחת מהן היא תהום פדיראק (Goufre de Padirac), מערת נטיפים, שכדי להגיע אליה יורדים בשלוש מעליות, לעומק של 400 מטר בבטן האדמה, ושם מפליגים בסירות קטנות. חוויה כבירה השמורה רק למקום זה.

מערת פדיראק - דורדון
מערת פדיראק - דורדון

אטרקציות למשפחות

מחוז דורדון ידוע בשפע של אטרקציות המתאימות לכל המשפחה. בגלל גודלו ומבנהו של המחוז כדאי להתמקם במרכז פריגור השחורה ולצאת כל יום לטיולי כוכב באזור.
בין האטרקציות הרבות המוצעות כאן למשפחות:
שייט עצמאי בסירת קאנו או באונית Gabares , רפרודוקציה של האוניות שטוחות הסיפון ששטו על הדורדון במאות ה- 18 וה- 19. בשתי האופציות השיט אורכו כ- 7 ק"מ והוא חולף בדרך על פני הכפרים התלויים והטירות המפורסמות והיפות של האזור.
אפשר לבקר בגנים המרהיבים של טירת מרקיוסאק או בטרסון או בטירות פנלון ביינק ו- קסטנלו.
ביקור בארמון מילנדאז, הבנוי בסגנון ניאו-גותי, ובו, בנוסף לסיפור חייה המדהים של זמרת הקברט גוזפין בייקר, ניתן לחזות בהופעה חיה של צייד בעזרת בזים.
מעניין לבקר במערות ובפארקים המשחזרים את חי האדם הקדמון, את הדינוזאורים והחיות הפרהיסטוריות.

רוקאמדור הוא כפר הבנוי על מצוק, אותו ניתן לבקר בטיול רגלי או לחזות בו מלמעלה בעזרת כדור פורח, מסוק או מטוס זעיר. ליד הכפר נמצא "צוק הנשרים" בו ניתן לחזות בכמאה סוגים נדירים של ציפורי טרף ולחזות בתצוגה חיה של אילוף ציפורי טרף. בכפר גם פארק קופים טבעי בו מסתובבים קופים חופשיים, מופע מיניאטורות ומוזיאון מכוניות עתיקות.

חוות סוסים רבות באזור מציעות רכיבה בנוף המדהים של הדורדון. הרכיבה מתבצעת בקבוצות קטנות, מתאימה לכל הגילאים ומלווה במדריך. אפשר לטייל גם באופניים או במסלולי הליכה מסומנים ברמות שונות.
באזור גם מוזיאונים רבים: מוזיאון פרהיסטורי בעיירה לה זיזי, מוזיאון פתוח המשחזר את החים בכפר הצרפתי, מוזיאון לאוטומטים, מוזיאון לזוחלים, מוזיאון אגוזים, מוזיאון יין, מוזיאון פואה-גרא ועוד.

ולבסוף, אי אפשר בלי להזכיר את המבוך בשדה התירס ......

תוצרת דורדון

עמק הדורדון הוא הראשון בצרפת בגידול טבק ותותים. כמו כן מגדלים כאן פטריות כמהין (Truffe), שהיא פטרייה שחורה, נהדרת, יקרה מאוד ונחשבת כזהב השחור של פריגור. תושבי האזור מגדלים אגוזי מלך בגינות בתיהם. האגוז הוא חלק בלתי נפרד מהזיכרון הקולקטיבי, וגם מהתיירות. שרידי אגוזים נמצאו במגורי האדם הקדמון באזור מלפני 17 אלף שנה. בכמה כפרים נפרסים שווקים עונתיים המתמחים במוצרים העשויים מאגוזים (בין השאר שמן אגוזי מלך מעולה) ועורכים לכבודו חגיגות. בדרכים תתקלו בשלטים המסמנים על "דרך האגוזים" (Rue de la Noix).

אגוזי מלך- דורדון

המאכל הידוע ביותר של עמק הדורדון, עליו גאוות האזור, הוא הפואה גרא - כבד אווז. פיטום אווזים וברווזים הוא אחד העיסוקים הרווחיים ביותר בחקלאות המקומית.
רבות מהחוות בהן מפטמים ברווזים ואווזים פתוחות לביקור, ניתן לצפות בהדגמות חיות, ובחלקן גם מגישים טעימות של כבד מפוטם. ניתן למצוא חוות אלו על פי השילוט "Gavage", שפרושו "פיטום".
בחבל מייצרים גם יינות משובחים ואפשר לבקר ביקבים המייצרים אותם. המפורסמים ביינות הדורדון הם: "קאור", "ברז'רק" ו"מונבזילאק".

שוק סרלה - דורדון
פואה גרא- דורדון
דורדון

כל אחד יכול לגור בארמון

בעמק דורדון 1001 טירות וארמונות שנבנו כולם במאות קודמות ונשתמרו עד ימינו.
בשנים האחרונות שופצו, שוחזרו ושומרו ארמונות רבים והוסבו ל"בתי מלון" קטנים. בכל ארמון 4 עד 7 חדרים מרווחים ומרוהטים בטוב טעם, בהתאם לאופי התקופה בה נבנה הארמון ומעבירים תחושה של אותנטי ומודרני גם יחד.
לחלק מהחדרים יש גינות פרטיות, קטנות ופרחוניות, המסבות הנאה רבה לשוהה בהם. לחלקם אמבטיות ג'קוזי מפנקות ולכולם נוף פנורמי מרהיב. החדרים כולם מעוצבים ומרווחים ומעבירים תחושה של אוטנטי ומודרני גם יחד.
בעל הארמון לרוב גר במקום ולארוחת הבוקר מסבים האורחים סביב שולחנו. זוהי ארוחה כפרית דשנה, הכוללת ריבות, גבינות כפריות תוצרת בית, לחם מאפיה מקומית וירקות אורגניים מחצר הארמון. שאר הארוחות מוגשות במסעדה, הממוקמת בחצר הארמון, ומבושלות בידי שף מקומי.

מומלץ לבחור בארמונות הממוקמים קרוב לאטרקציות הרבות שבדורדון, מיקום המאפשר לינה ממושכת תוך שימוש ב"מסלולי כוכב" למערות הנטיפים הקסומות, לפארקים הפרהיסטוריים, לגני החיות, לטירות ולחדרי הנשק, לגנים ולמזרקות, לשיט בתהומות אפלים, לקאנו על הדורדון ולחוות האווזים הרבות.

דורדון
דורדון

אפשרויות לינה

המחירים לא לעשירים בלבד. מחירי הלינה לזוג ללילה לינה +ארוחת בוקר לשנת הטיולים 2014 יהיה 120 - 160 אירו.
משפחות המעוניינות ללון בארמון בדורדון ובו זמנית לחוש את תחושת הפרטיות, יכולות לבחור בארמונות אשר במתחם שלהם בנויים אשכולות של בתים עצמאיים, הממוקמים סביב בריכת שחיה מגרשי ספורט ונותנים מענה ללינה משפחתית. בבתים אלו מטבחים מאובזרים ברמה הגבוהה ביותר, מספר חדרי שינה, סלון ופינת אוכל.
הלינה בבתים היא לשבוע ומאפשרת ליהנות מאווירת הארמון במחיר השווה לכל כפר נופש טיפוסי אחר.
המחיר לשבוע בבית המתאים למשפחה של עד 5 איש: 800- 1200 אירו לשבוע. (המחיר כולל בתוכו ניקיון סופי, ניקיון נוסף באמצע השהייה, מגבות ומצעים).

דורדון- מונבזילאק
דורדון

אודות הכותבת:

חָוי בן דור, בעלת חברה בשם Dali Vacation , מתמחה בארגון חופשות בצרפת, יעוץ ותכנון טיולים. חוי מתמחה בהתאמת לינה בוילות, בתי כפר, אחוזות, טירות וארמונות, מתוך היכרות אישית. כל לקוח מקבל תיק מסע מפורט, הנתפר על פי רצונו והעדפותיו, כשרות וללא תשלום. www.myfrance.co.il